Artist Name
Prince
(1 users)

Data Complete
100%

Members
1 Male

Origin
Minnesota, USA

Genre
Funk

Style
Urban/R&B

Mood
Energetic

Born

1958

Active
1976 to 2016

Record Label

Warner Bros. Records



Alternate Name
The Artist Formerly Known As Prince


Most Loved Tracks


Music Video Links


Upcoming Live Shows
No upcoming Live Shows

Artist Biography
Available in:
Prince, egentligen Prince Rogers Nelson, född 7 juni 1958 i Minneapolis i Minnesota, död 21 april 2016 i Chanhassen cirka 40 km sydväst om Minneapolis i Minnesota,[2] var en amerikansk sångare, musiker och låtskrivare. Mellan åren 1993 och 2000 var han känd som The Artist Formerly Known As Prince eller bara The Artist eftersom han ändrade sitt artistnamn till en icke uttalbar symbol. I text skrivs symbolen ibland som: O(+>.

Med sin särpräglade blandning av pop, soul, funk, R&B, jazz och rock, senare känt som The Minneapolis Sound, har Prince varit en av de mest inflytelserika artisterna i modern tid. Han hade elva förstaplaceringar på den amerikanska Billboardlistan och 22 topptiolåtar.[3] Prince hade hits såsom 1999, Little Red Corvette, When Doves Cry, Let's Go Crazy, Purple Rain, Raspberry Beret, Kiss, Sign O' The Times, U Got The Look, Cream, Diamonds And Pearls och The Most Beautiful Girl In The World.

Prince hade sin storhetstid under 1980-talet. Album såsom Purple Rain, Sign O’ The Times och 1999 har bidragit till uppfattningen att Prince var en av 80-talets mest intressanta artister. Musikkanalen VH1 sammanställde 2001 en lista över dom 100 bästa albumen genom tiderna, där placerades Purple Rain på 18:e plats, Sign O' The Times på 35:e plats och 1999 på 49:e plats.[4]

Prince skrev, komponerade och producerade nästan alla låtar själv och spelade de flesta instrumenten på albumen. Han sågs som perfektionist och hade ett rykte om sig att vara svår att arbeta med. Prince blev känd för att ha hundratals osläppta låtar under eget namn eller under olika alias. Han skrev också många låtar åt andra artister som i flera fall blivit succéer, som Manic Monday åt The Bangles.

År 2004 blev Prince invald i Rock and Roll Hall of Fame.[3] Han var prisutdelare på Oscarsgalan 2005. Prince vann själv en Oscar år 1984 för bästa originalmusik till filmen Purple Rain.[5] 2007 vann han en Golden Globe för bästa originalsång, The Song Of The Heart, som är med i filmen Happy Feet.[6]


Wide Thumb


Clearart


Fanart


Banner


User Comments

zag says: 1 year ago
Bit of a recording legend!


Status
Unlocked
Last Edit by DrFink: 06/Mar/19

External Links