Artist Name
Prince
(1 users)

Data Complete
100%

Members
1 Male

Origin
Minnesota, USA

Genre
Funk

Style
Urban/R&B

Mood
Energetic

Born

1958

Active
1976 to 2016

Record Label

Warner Bros. Records



Alternate Name
The Artist Formerly Known As Prince


Most Loved Tracks


Music Video Links


Upcoming Live Shows
No upcoming Live Shows

Artist Biography
Available in:
Prince, właśc. Prince Rogers Nelson (ur. 7 czerwca 1958 w Minneapolis, zm. 21 kwietnia 2016 w Chanhassen[2]) – amerykański muzyk, przedstawiciel wielu stylów, m.in.: R&B, funk, soul, dance rock i pop.

Najbardziej znany jako wokalista i gitarzysta, grał także na instrumentach klawiszowych i perkusji. Autor tekstów i kompozytor, zajmował się także produkcją muzyczną i aranżacją swoich utworów[3]. Tworzył pod inspiracją muzyki Jimiego Hendrixa[4]. Zaliczany jest do największych ekscentryków rockowych. Jego zachowanie na scenie i ubiór początkowo było postrzegane jako kontrowersyjne i czasami obsceniczne[5]. Miał 157 cm wzrostu, na scenie często występował w butach z wysokim obcasem[5]. Zmarł 21 kwietnia 2016 roku.

Urodził się w 1958 w Minneapolis, w stanie Minnesota. Jego matka była Amerykanką włoskiego pochodzenia a ojciec, John Nelson, czarnoskórym muzykiem jazzowym, grającym na pianinie w trio The Prince Rogers Band[6]. Ojciec miał pewien wpływ na przyszłą twórczość Prince'a który wykorzystywał używane przez niego sekwencje akordów, a w kilku piosenkach Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców uznaje go za współautora. Jego rodzice rozstali się w 1966 roku. Prince był samoukiem: w młodości samodzielnie opanował grę na pianinie, gitarze i perkusji[6]. Zadebiutował na scenie w wieku 14 lat w zespole Grand Central później przemianowanym na Champagne[6]. Później nagrywał z zespołem 94 East którego nie był oficjalnym członkiem[7]. Współpracował z zespołem do czasu podpisania kontraktu z Warner Bros. w 1978 roku[6]. Od 2001 roku był Świadkiem Jehowy[8], uczestniczył w zebraniach w miejscowej Sali Królestwa. Od tego czasu płyty odróżnia przede wszystkim łagodniejsza warstwa tekstowa, w której daje się zauważyć odejście od typowego dla wcześniejszej twórczości języka ulicy[6].

W 2004 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame[9].


Wide Thumb


Clearart


Fanart


Banner


User Comments

zag says: 1 year ago
Bit of a recording legend!


Status
Unlocked
Last Edit by DrFink: 06/Mar/19

External Links