Data Complete
100%

Members
4 Male

Origin
London, England

Genre
Rock

Style
Rock/Pop

Mood
Energetic

Born

1962

Active
1962 to Present...

Cutout


Current Record Label





Alternate Name
Rolling Stones

Most Loved Tracks
5 x The Rolling Stones - Sympathy for the Devil
4 x The Rolling Stones - Gimme Shelter
4 x The Rolling Stones - Paint It Black
3 x The Rolling Stones - (I Can't Get No) Satisfaction
3 x The Rolling Stones - You Can't Always Get What You Want


Music Video Links



Artist Biography
Available in:
The Rolling Stones är ett brittiskt rockband som bildades den 25 maj 1962 i London av Brian Jones.
The Rolling Stones är ett av världens absolut mest framgångsrika rockband och har inspirerat många andra artister och grupper. Under 1960-talet gillade många antingen de lite mer "oskyldiga" och "rena" Beatles eller de, vad som brukade kallas, "farliga", "råa" och "oanständiga" Rolling Stones. Rolling Stones uppnådde höjden av sin popularitet 1965–1981 och har sedan dess dragit stor publik under sitt turnerande runt om i världen. Gruppen invaldes i Rock and Roll Hall of Fame år 1989.[1]
Rolling Stones musik har i stort sett alltid byggts upp på amerikansk bluesmusik. Bluesen har följt gruppen ända sedan starten, och återfinns ofta någonstans i bakgrunden av deras musik. Detta kan tydligt höras i de flesta låtar, men allra tydligast på albumet Exile on Main Street.
Gruppens frontfigur var i början multiinstrumentalisten Brian Jones, men i mitten av 1960-talet tog duon Keith Richards och Mick Jagger över och har sedan dess varit tongivande inom gruppen.


Wide Thumb


Clearart


Fanart



Banner


User Comments

No comments yet..


Status
Unlocked
Last Edit by manfeed
24th Jan 2022

Socials


Streaming


External Links