Artist Name
J. Cole

(2 users)
Data Complete
100%

Members
1 Male

Origin
Frankfurt, Germany

Genre
Hip-Hop

Style
Urban/R&B

Mood
Energetic

Born

1985

Active
2007 to Present...

Cutout


Current Record Label





Alternate Name
J Cole

Most Loved Tracks
5 x J. Cole - Lights Please
5 x J. Cole - I Get Up
5 x J. Cole - Lights Please
4 x J. Cole - No Role Modelz
1 x J. Cole - Work Out (Explicit)


Music Video Links



Artist Biography
Available in:
J. Cole (Jermaine Lamarr Cole), född 28 januari 1985 i Frankfurt, Tyskland, är en amerikansk rappare och producent. J. Cole är känd för att vara den första artisten att få skivkontrakt på Jay-Z:s skivbolag Roc Nation. J. Cole föddes i Frankfurt, Tyskland den 28 januari 1985. När han var endast 8 månader gammal flyttade hans familj till Fayetteville, North Carolina i USA. Som tolvåring började J. Cole rappa och skriva egna texter efter att hans kusin visat honom rapmusiken. Han förälskade sig i Hip Hop och insåg att rappa var något han verkligen ville göra. När Jermaine var 15 år gammal så köpte hans mamma en Beat Machine så att han kunde producera och skapa sin egen bakgrundsmusik. Jermaine gjorde sina egna låtar och började publicera sin musik på internet under artistnamnet Therapist som sjuttonåring. J. Cole studerade vid Saint John's University på ett akademiskt stipendium där han tog examen i kommunikation. Han jobbade sedan som en propositon samlare. En dag på jobbet fick han ett samtal om att Jay-Z ville träffa honom så fort som möjligt. Jermaine skyndade sig ifrån jobbet till mötet direkt. Efter att Jay-Z hörde J. Cole's låt Lost Ones så fick J. Cole ett skivkontrakt på Roc Nation.


Wide Thumb


Clearart


Fanart



Banner


User Comments

No comments yet..


Status
Unlocked
Last Edit by manfeed
14th Jan 2022

Socials


Streaming


External Links