Artist Name
Ke$ha
(2 users)

Data Complete
100%

Members
1 Female

Origin
Los Angeles, California, USA

Genre
Pop

Style
Rock/Pop

Mood
Party

Born

1987

Active
2005 to Present...

Alternate Name
Kesha


Most Loved Tracks


Music Video Links


Upcoming Live Shows
The Novo by Microsoft, US, Los Angeles (10/Dec/2019)
Hyde Park, UK, London (04/Jul/2020)


Artist Biography
Available in:
Kesha Rose Sebert, mer känd som Kesha (uttalat /ˈkɛʃə/, stiliserat som Ke$ha), född 1 mars 1987 i Los Angeles, Kalifornien,[1] är en amerikansk sångerska, rappare och låtskrivare. Hon skrev kontrakt med Dr. Lukes skivbolag och förlagsverksamhet när hon var arton år. Hon har varit aktiv i musikindustrin sedan 2005 då hon började sjunga bakgrundssång och skriva låtar till andra artister. Hon fick sitt genombrott i januari 2009 då hon var med som gästartist på Flo Ridas hitsingel "Right Round". Hennes debutsingel, "Tik Tok", släpptes i augusti 2009 och toppade topplistor i elva länder. Debutalbumet, Animal, släpptes i januari 2010 och debuterade i topp på den amerikanska listan. I september hade Kesha sålt två miljoner album globalt.[2]
Keshas andra studioalbum hette "Cannibal" och hennes tredje studioalbum, Warrior, släpptes i november 2012 och blev tillsammans med singeln "Die Young" en fortsatt kommersiell framgång. Kesha föddes i Los Angeles i Kalifornien. Hennes mor, Pebe Sebert vars föräldrar emigrerade från Ungern 1913, var sångerska och låtskrivare. Pebe var en ensamstående mor och hade problem med ekonomin. De var tvungna att förlita sig på socialbidrag och mat från Supplemental Nutrition Assistance Program för att klara sig.[3] När Pebe uppträdde på scen var hon ofta tvungen att titta till Kesha, som då var ett spädbarn.[4] Kesha växte upp utan sin far och vet inte vem han är.[3] 1991 flyttade Pebe med familj till Nashville i Tennessee efter att ha säkerställt ett förlagsavtal. Hon tog ofta med Kesha och bröderna, Logan och Louis, till inspelningsstudion och uppmuntrade Kesha att sjunga.[3] Pebe lärde också Kesha att skriva låtar och de skrev ofta efter skolan.[5]
2004 var familjen Sebert värdfamilj för Paris Hilton och Nicole Richie på realityserien The Simple Life.[6] Kesha beskrev sig själv som "väldigt flitig", och gick på International Baccalaureate-programmet. Efter skolan brukade hon köra till Belmont University och lyssna på föreläsningar om Kalla kriget och fick "nästan perfekta" resultat på SAT-testen.[5] Hon hoppade av Brentwood High School när hon var sjutton år och fick sitt GED-diplom senare.[7] Hon hoppade av när Dr. Luke och Max Martin övertygade henne att flytta till Los Angeles för att bli artist. Luke och Martin var imponerade över Keshas demoskivor som de hade fått tag i när Pebe hade gett de till Samanta Cox på Broadcast Music Incorporated.[8]


Wide Thumb


Clearart


Fanart


Banner


User Comments

No comments yet..


Status
Unlocked
Last Edit by Arturo007: 14/Nov/18

External Links