Artist Name
Whitney Houston

(3 users)
Data Complete
100%

Members
1 Female

Origin
Newark, New Jersey, USA

Genre
Soul

Style
Urban/R&B

Mood
In Love

Born

1963

Active
1985 to 2012

Cutout

Most Loved Tracks
2 x Whitney Houston - I Will Always Love You
1 x Whitney Houston - I Wanna Dance With Somebody (Who Loves Me)
1 x Whitney Houston - My Love Is Your Love
1 x Whitney Houston - How Will I Know
1 x Whitney Houston - Greatest Love of All


Music Video LinksArtist Biography
Available in:
Whitney Elizabeth Houston (ur. 9 sierpnia 1963 w Newark, zm. 11 lutego 2012 w Beverly Hills) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i R&B, aktorka, producentka filmowa, aranżerka, autorka piosenek i była modelka. Według księgi rekordów Guinnessa była najczęściej nagradzaną artystką muzyczną w dziejach[2]. Jej sukces otworzył drzwi innym czarnoskórym kobietom do sukcesu w filmach i muzyce pop[3][4].

Z powodu swojego potężnego, przeszywającego pop-gospelowego głosu[5] często nazywana "The Voice" (Głos)[6][7][8].

W latach 80. XX wieku była pierwszą afroamerykańską artystką, która regularnie pojawiała się w stacji MTV, w czasach kiedy dominował rock "białych" ludzi[potrzebne źródło]. Jej pierwszy album stał się najlepiej sprzedającym się albumem debiutanckim solowej artystki w dziejach. Houston była pierwszą kobietą, która zadebiutowała na pierwszym miejscu na liście Billboard 200 i jej kolejnych siedem singli pojawiło się na 1. miejscu na liście Billboard Hot 100. W latach 90. w Hollywood, wystąpiła w filmie Bodyguard, który odniósł duży sukces kasowy. Ścieżka dźwiękowa do tego filmu stała się najczęściej kupowanym soundtrackiem w dziejach, a singel I Will Always Love You znalazł się na 4. miejscu w zestawieniu najlepiej sprzedających się kobiecych singli w historii (na 3. w zestawieniu wokalistek – zaraz po My Heart Will Go On Céline Dion oraz Tik Tok Keshy), zajmując ostatecznie 16. miejsce na liście najlepiej sprzedających się singli na świecie w zestawieniu wszech czasów (rozszedł się w nakładzie ponad 12 mln egzemplarzy)[9].

Była jedną z najlepiej sprzedających się gwiazd, podczas ponad 25-letniej kariery jej albumy i single rozeszły się w nakładzie przekraczającym 170 milionów egzemplarzy[10][11]. RIAA sklasyfikowała artystkę na 4. miejscu najlepiej sprzedających się wokalistek w Stanach Zjednoczonych, gdzie łączna sprzedaż jej albumów przekroczyła 55 milionów egzemplarzy[12][13]. W 2008 magazyn Billboard umieścił ją na 4. miejscu listy 100 najpopularniejszych artystów. Została także uznana przez magazyn Rolling Stone za jedną ze 100 najlepszych gwiazd muzyki wszech czasów[14].
Urodziła się w niebezpiecznej dzielnicy w Newark w stanie New Jersey. Była trzecim i najmłodszym dzieckiem Johna i gospelowej piosenkarki Cissy Houston[potrzebne źródło]. Jej matka, kuzynka Dionne Warwick i matka chrzestna Darlene Love są znaczącymi postaciami na scenie gospelowej, soulowej i R&B. Wychowała się w rodzinie baptystów, ale miała również kontakty z kościołem zielonoświątkowców. Po zamieszkach w dzielnicy w 1967, kiedy miała 4 lata, rodzina przeniosła się do średniej klasy okolicy w East Orange[15]. Podczas gdy matka artystki podróżowała z Elvisem Presleyem i Arethą Franklin, jej ojciec spędził większość czasu wychowując dzieci. Nie miała wielu przyjaciół i była szykanowana, ponieważ jej twarz była zbyt "jasna", a włosy za długie w porównaniu do innych czarnych dziewcząt. W wieku 11 lat, zaczęła iść w ślady matki i została solistką w dziecięcym chórze przy kościele baptystycznym w Newarku, gdzie również nauczyła się grać na pianinie[16]. Jej pierwszy solowy występ w kościele to "Guide Me, O Thou Great Jehovah". Kiedy była nastolatką, rodzice rozwiedli się, a ona została pod opieką matki. Uczęszczała do żeńskiej szkoły katolickiej Mount Saint Dominic Academy, gdzie poznała najlepszą przyjaciółkę Robyn Crawford, którą określiła jako "siostrę, której nigdy nie miała". Kiedy Houston nadal była w szkole, matka dawała jej nauki śpiewu[3]. Oprócz Cissy Houston, Arethy Franklin, i Dionne Warwick, Whitney miała również kontakt z muzyką Chaki Khan, Gladys Knight i Roberty Flack, które wywarły na nią wpływ jako wokalistki[17]. Miała córkę (ur. 1994) Bobbi Kristinę.


Wide Thumb


Clearart


FanartBanner


User Comments

No comments yet..


Status
Unlocked
Last Edit by zag
28th Jan 2022

Socials


Streaming


External Links