Artist Name
Nicki Minaj

(3 users)


Artist Image


Functions


Data Complete
100%

Releases view

Queen (2018)

The Pinkprint (2014)

Pink Friday: Ro... (2012)

Pink Friday (2010)


Members
1 Female

Origin
New York, USA

Genre
Hip-Hop

Style
Urban/R&B

Mood
Excitable

Born

1982

Active
2004 to Present...

Cutout


Current Record Label





Alternate Name
Onika Tanya Maraj

Most Loved Tracks
5 x Nicki Minaj - Super Bass
5 x Nicki Minaj - Starships
4 x Nicki Minaj - Anaconda
4 x Nicki Minaj - Massive Attack
4 x Nicki Minaj - Massive Attack


Music Video Links (YouTube)

No Frauds

Chun‐Li

Did It on'em

Feeling Myself (feat. Bey

Starships

Super Bass

Your Love

Va Va Voom

Freedom



Artist Biography
Available in:
Onika Tanya Maraj, mer känd under artistnamnet Nicki Minaj, född 8 december 1982[1] i Saint James (en förort till Port of Spain), Trinidad och Tobago, är en trinidadisk-amerikansk rappare och sångerska. Hennes debutalbum Pink Friday släpptes i november 2010 under Young Money Entertainment och sålde platina efter endast fem veckor.
Hon är känd för sina färgglada peruker och spektakulära kläder.
Den 8 juni 2012 besökte Nicki Minaj Sverige och uppträdde på Annexet i Stockholm.
2013 är Nicki Minaj med i juryn för American Idol.


Wide Thumb


Clearart


Fanart



Banner


User Comments

No comments yet..


Status
Unlocked
Last Edit by xs-lexx
18th Jun 2022

Socials


Streaming


External Links