Members
1 Male

Origin
Stoke-on-Trent, England

Genre
Pop

Style
Rock/Pop

Mood
Cheerful

Born

1974

Active
1990 to Present...

Cutout


Alternate Name
Robert Peter Williams

Most Loved Tracks
6 x Robbie Williams - Angels
6 x Robbie Williams - Feel
5 x Robbie Williams - Rock DJ
4 x Robbie Williams - Angels
4 x Robbie Williams - Angels


Music Video Links (YouTube)

Go Gentle

Me and My Monkey

Angels

Tripping

Bodies

Old Before I Die

Supreme

She's the One

Strong



Artist Biography
Available in:
Robert Peter "Robbie" Williams, född 13 februari 1974 i Stoke-on-Trent, Staffordshire, är en brittisk sångare, låtskrivare och UNICEF-ambassadör. Williams växte upp i Burslem i Stoke-on-Trent och blev senare medlem i gruppen Take That. 1995 fick han trots gruppens framgångar sluta, något som ledde till att han mellan 1995 och 1996 levde ett hårt liv, ofta i närheten av rockgruppen Oasis, med bland annat drogmissbruk. Vännen Elton John skickade honom på drogrehabilitering. Efter avslutad behandling inledde han en solokarriär i mitten av 1990-talet, och fick sitt stora genombrott med låten 'Angels'. Williams fick även en större hit i framför allt Europa med låten "Kids", en duett med sångerskan Kylie Minogue. Hans största hit är sången Angels som blivit nominerad till flera priser på British Music Awards. I USA fick han sin första framgång med sången "Rock D.J." 2000 och senaste hit är "She's Madonna". Bland hans mest kända låtar kan nämnnas: Feel, Angels, Strong, Come Undone, Candy med flera. Hans musikstil kännetecknas av en tydlig blandning av pop och rock. Albumet "Escapology" från 2002 visar detta tydligast med till exempel låten Monsoon.

Williams är gift med Ayda Field. Den 18 september 2012 föddes deras första barn, dottern Theodora "Teddy" Rose Williams.[1]


Wide Thumb


Clearart


Fanart



Banner


User Comments

No comments yet..


Status
Unlocked
Last Edit by NellieMaus
05th Oct 2022

Socials


Streaming


External Links