Artist Name
Pink Floyd

(19 users)


Members
5 Male

Origin
London, England

Genre
Progressive Rock

Style
Rock/Pop

Mood
Dreamy

Born

1965

Active
1965 to 2014

Cutout

Most Loved Tracks
7 x Pink Floyd - Wish You Were Here
7 x Pink Floyd - The Great Gig in the Sky
6 x Pink Floyd - Money
6 x Pink Floyd - Wish You Were Here
5 x Pink Floyd - Time


Music Video Links (YouTube)

Learning To Fly

Money

High Hopes

Time

Welcome to the Machine

Wish You Were Here

Shine On You Crazy Diamon

The Great Gig in the Sky

Comfortably NumbArtist Biography
Available in:
Pink Floyd – angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie. Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech muzyki progresywnej. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych. Sprzedali na całym świecie ponad 200 milionów albumów (z tego ok. 74,5 miliona w samych Stanach Zjednoczonych), co czyni ich jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii.

Pink Floyd odniósł umiarkowany sukces w obrębie głównego nurtu muzycznego. Pod koniec lat 60. pod przewodnictwem Syda Barretta byli jednym z najpopularniejszych zespołów londyńskiej podziemnej sceny psychodelicznej, jednak zachowanie lidera zmusiło pozostałych członków grupy do zastąpienia go gitarzystą i wokalistą Davidem Gilmourem. Na stanowisko frontmana oraz głównego autora utworów wysunął się wówczas basista Roger Waters i zachował tę pozycję aż do odejścia z zespołu. Kilka z ich 14 albumów studyjnych odniosło światowy sukces, m.in. The Dark Side of the Moon (1973), Wish You Were Here (1975), Animals (1977) i The Wall (1979). W 1985 Waters ogłosił rozpad grupy, jednak pozostali członkowie, z Gilmourem na czele, postanowili dochodzić swych praw do nazwy w sądzie. Zespół kontynuował działalność jako Pink Floyd, odnosząc sukcesy z albumami A Momentary Lapse of Reason (1987) i The Division Bell (1994), ostatecznie osiągając z Watersem kompromis w sprawie nazwy zespołu.

Po 24 latach przerwy Waters ponownie wystąpił z grupą 2 lipca 2005 roku, na koncercie Live 8 w Londynie, grając jednocześnie przed najliczniejszą publicznością w historii Pink Floyd


Wide Thumb


Clearart


FanartBanner


User Comments

No comments yet..


Status
Unlocked
Last Edit by whiterus
08th Aug 2022

Socials


Streaming


External Links