Artist Name
Katy Perry
(7 users)

Data Complete
100%

Members
1 Female

Origin
Santa Barbara, California, USA

Genre
Pop

Style
Rock/Pop

Mood
Cheerful

Born

1984

Active
1999 to Present...

Record Label

Columbia



Alternate Name
Katy Hudson


Most Loved Tracks


Music Video Links


Upcoming Live Shows
No upcoming Live Shows

Artist Biography
Available in:
Katheryn Elizabeth Hudson, känd under sitt artistnamn Katy Perry, född 25 oktober 1984 i Santa Barbara i Kalifornien, är en amerikansk singer-songwriter och skådespelare. Hon är mest känd för sin singel I Kissed a Girl som 2008 toppade listorna i USA, Kanada och Australien. År 2007 fick Hudson skivkontrakt hos Capitol Music Group och antog då sitt artistnamn "Katy Perry". Genombrottet kom med singeln "I Kissed a Girl" 2008. Albumet One of the Boys nådde platinastatus. Perry är den första kvinnliga artisten med fem hits på Billboard Hot 100 under ett och samma år. I december 2011 utsågs Perry till årets artist av MTV.[1]

I filmen Smurfarna har hon lånat ut sin röst till "Smurfan". Hon har även medverkat i Simpsons och How I Met Your Mother.

Perry gifte sig den 23 oktober 2010 med skådespelaren och komikern Russell Brand.[2] Den 30 december 2011 meddelade paret att de skulle skiljas.[3]

Hon växte upp i ett kristet hushåll som dotter till två pastorer.


Wide Thumb


Clearart


Fanart


Banner


User Comments

MistahDarcy says: 5 years ago
There must be something in the water.


Status
Unlocked
Last Edit by Wondernouille: 07/Mar/20

External Links